česky | english | deutsch

Současnost

Větrný mlýn s Halladayovou turbínou v Ruprechtově je zařazen mezi kulturní památky. Díky jedinečnosti stavby s Halladayovou turbínou a s tzv.královskou hřídelí, zpracoval historik techniky, PHDr.Jiří Jaroš Nickelli, návrh na zařazení mlýna mezi národní kulturní památky a do seznamu světového dědictví UNESCO. Návrh byl podán na Ministerstvo kultury ČR.

Již tradičně, o víkendech v říjnu, je od roku 1995 mlýn přístupný veřejnosti. A také vždy od října do dubna jsou možné prohlídky alespoň desetičlenných skupin. V tomto období se ve mlýně konají také různé výstavy i společenské akce včetně malých svatebních obřadů.

Od května do září je užíván k rekreačnímu týdennímu ubytování cestovními kancelářemi. Ubytování umožňuje rodinné pobyty nebo pobyty šestičlenné skupiny.  

I v období, kdy je mlýn pro veřejnost uzavřen, mají možnost všichni, kdo se zastaví u informační tabule, dozvědět se základní údaje a především, vždy je k vidění větrné kolo tzv. Halladayova turbína.

Seznámit se s touto technickou památkou je možné také prostřednictvím novin, časopisů, televizních i rozhlasových vysílání, dvou krátkých filmů a mnoha internetových stránek včetně vlastních www.mlynruprechtov.cz.